
Keďže udalosti predošlých týždňov a mesiacov ma nútili zamýšľať sa nad mojím portfóliom, rozhodol som sa zhodnotiť moju takmer dvojročnú „investičnú kariéru“ čosi skôr.
Na čo som za 2 roky prišiel
Šťastie
Mal som šťastie, že som začal investovať práve v dobe, keď bola na trhu neistota, ktorú na trh vniesol rusko-ukrajinský konflikt (je však aj možnosť , že tomu pripisujem zbytočne veľkú váhu a dôvody boli iné). Mal som tak možnosť nakúpiť skvelé firmy po poklese a dodnes ich držať v portfóliu – je to dôležité, že vidíte v prvých rokoch investovania úspech. Ktovie, ako by dopadol Warren, keby bolo jeho portfólio v mínuse prvé tri roky. Aj keby to prežil, zrejme by štvrtý a každý ďalší rok prežíval čím ďalej tým ťažšie. Väčšina by skončila. Možno by to časom zabalil – a dnes už všetci vieme, o aké investičné lekcie by svet prišiel.
Príliv dvíha všetky lode v prístave
Aj keď by som si rád myslel, že portfólio rástlo vďaka mojej genialite a stock pickingu, pravdou je, že moja investičná filozofia a celý investičný proces ma značné medzery, sprevádzané mnohými chybami, ktoré som za čas strávený na trhu urobil. Za posledné roky nebol problém na akciových trhoch zarobiť a tak to, že som v pluse, nie je nijako významné.
Nie som robot
Ďalšou cennou lekciou bolo, že aj keď toho máte veľa načítané a viete, ako by ste sa mali správať, keď nejaká vaša akcia na watchliste padá, emócie u mňa hrajú obrovskú rolu. Hlavne strach a pochybnosti. Emócie skrátka k ľuďom a k investovaniu patria, aj keď si akokoľvek prajem, aby som sa správal čisto racionálne.
Prekonávanie trhu
Bolo krásne sa viac ako rok a pol pozerať na to, ako prekonávam všetky indexy, ktoré mi v reporte môj broker vygeneroval. Vždy som však vedel, že podstupujem menové riziko a zatiaľ čo mi viac ako rok a pol toto podstúpené riziko generovalo nadvýnos, dnes z môjho portfólia ukrojilo viac ako 6% od vrcholu, ktoré dosiahlo. Aj keď som vedel, že niekde po ceste k tomu dôjde, keď sa teraz pozerám na môj graf – cítim sa nekomfortne a bolí to 🙂
Pravdou je, že nemám ani tušenie ako sa pred ním brániť a ako by som to technicky zariadil. Chýbajú mi tieto vedomosti a znalosti v teoretickej aj praktickej rovine. Keď som začínal, všetko sa točilo okolo Warrena a všade sa spomínali USD akcie. Nikdy som nad tým nepremýšľal a bolo pre mňa ako samouka prirodzené zaujímať sa o firmy, o ktorých som čítal. Je však čas začať sa zaujímať o skvelé firmy aj mimo USA. Rovnako zaplniť vedomostné medzery o tom,ako zaistiť menové riziko.
Môj obľúbený investor Dan Gladiš vo svojej knihe Akciové investície hovorí, že o investovaní treba veľa čítať, premýšľať a tak investovať. Poradie je pri tom veľmi dôležité! Mojou najväčšou investíciou tento rok bol BUD. Vedeli ste však, že do BUD sa dá investovať aj v €? Ja som to teda nevedel a celá moja pozícia je $. Teda lepšie povedané, nikdy som sa o to nezaujímal aj keď by som mal. To je skvelý príklad čítaj – investuj – premýšľaj = takto sa to nemá robiť!!!
100%-ní a takmer 100%-ní víťazi
Mám v portfóliu niekoľkých víťazov. Wynn, Atvi, Bac – sú to akcie, ktoré som nakúpil za dobré ceny a výnosy sa pohybujú okolo 110% pri Wynn a okolo 80% pri Atvi a Bac. Lekcia, ktorú si z toho odnášam, však je, že dokopy tieto tri akcie po náraste tvoria len niečo málo vyše 10% portfólia. Došlo tak na môj alibizmus – ak už mám aj nejaký dobrý nápad, pochybnosti a strach, že urobím chybu, mi nedovolili spraviť veľké stávky na tieto akcie a tým limitovali ich dopad na celkovú výnosnosť portfólia. Teraz by som si prial byť znova vo chvíli, keď som ich kupoval. Či som sa však skutočne poučil ukáže až čas. Na moju obranu treba povedať, že všetky investície sa vykonávajú v čaše a niekedy ste limitovaný napr kapitálom, ktorý mate na investovanie k dispozícii v danej chvíli.
Realizovanie výnosov
Ešte v prvom roku som spravil investíciu do AVP. Za tú dobu si prešla táto spoločnosť ťažkou cestou od zmrazenia dividendy, odpredaja svojej americkej divízie, zmien v manažmente až po vstup private equity firmy. Bolo to stávka na turnover a či sa firma dostane aspoň na zlomok svojej niekdajšej slávy. Pri nákupe za 3,75$ som mal niekoľko možností predať ju so ziskom blízko ceny 7$. Môj problém je neexistencia exit stratégie. Neviem kedy predávať a realizovať zisk. Všade som vždy čítal o stratégii kúp a drž a myslel som si, že Avon bude jednou z takých firiem. Mýlil som sa. Je to akcia, s ktorou nie som viac spokojný (momentálne sa cena pohybuje okolo môjho nákupu) – (keď to dopíšem asi to pôjdem predať) je tu teda ďalšia vec v ktorej treba mať jasno pri spravovaní vlastných investícií.
Mentálny vývoj
Keď som pred dvoma rokmi začínal, myslel som, že som pripravený. Že viem všetko podstatné a len máločo ma vie prekvapiť. Čas ma však z týchto myšlienok vyliečil. Moja filozofia bola kupovať silné brandy, kupovať po poklesoch. Teraz prichádzam na to, že som žiadnu filozofiu ani stratégiu vlastne nemal alebo len veľmi slabú. Bolo to nesystematické, náhoda a šťastie hrali veľkú úlohu. Zase som trošku investorsky dozrel a každý, kto sa chce vydať touto cestou, nech tak urobí čo najskôr. Sú veci, ktoré vám žiadna kniha nedá. Ukáže vám ich až reálne investovanie. Je čas to prekopať a zadefinovať si to celé nanovo. Zlepšiť alebo naučiť sa niečo o oceňovaní a dať tomu profesionálnejší look.
Nový impulz zamýšľať sa nad týmto všetkým mi dali Danove prednášky, pokles môjho portfólia a množstvo čašu, ktoré mám teraz na rodičovskej dovolenke s mojím synčekom.
Moja performance za takmer dva roky: 23,9% alebo 12,87% za posledných 12 mesiacov
Moje portfólio je koncentrované, aj keď Dan by zrejme povedal, že sa moje portfólio podoba Noemovej arche (už to bola aj väčšia Noemova archa, teraz je trosku menšia) 5 najväčších pozícii tvorí cca 55% portfólia.
Zhrnutie
Každý, kto uvažuje nad tým, že si založí brokerský účet alebo ho fascinuje investovanie tak ako mňa, dúfam, že v tomto článku nájde niečo poučné a odhodlá sa začať čím skôr. Učenie nie je lineárny proces a na niektoré veci prídete až časom a praxou. Prajem všetkým veľa šťastia a vysoké zisky alebo poučné straty, ktoré veľmi nebolia 😉
Leave a Reply